ישראל עוז-אוסקינזון

ישראל עוז-אוסקינזון

ישראל נולד ב-1948 בגאלאץ שברומניה, (בשם סורין אוסקינזון) ללאה וזאב.
ב-1961 עלה לארץ עם הוריו ואחותו מינה והתחנך בכפר הנוער בן-שמן.
ב-1967 התגייס לקורס טייס ולאחר 6 חודשים התנדב לצנחנים לגדוד 202 בה שירת כלוחם, מ"כ וסמל מחלקה, ולחם במלחמת ההתשה ויום הכיפורים.
בסיום שירותו בהצטיינות בה נבחר לייצג את הגדוד וצה"ל בחו"ל, למד ישראל לתואר ראשון בפסיכולוגיה ומתמטיקה ולאחר מכן השלים תואר שני במנהל עסקים.
ב-1979 התגייס למשטרה והחל את דרכו כחוקר ובהמשך עבר למדור הפוליגרף במחלקה לזיהוי פלילי. לאחר שסיים בהצלחה את קורס הפוליגרף, החל לשרת כבודק מוסמך במעבדת הפוליגרף הצפונית שבמעבדת זבולון. במהלך עבודתו למד את השפה הערבית על כל רבדיה במסגרת האולפן לערבית של השב"כ ולאחר שובו למעבדה ביצע והיה אחראי לכל בדיקות הפוליגרף בשפה הערבית שבוצעו במעבדה הצפונית, בנוסף לבדיקות שערך בשפה העברית. גם לאחר פרישתו מהמשטרה, המשיך לבצע במסגרתה כאיש מילואים בדיקות בערבית. עם פרישתו ביצע ישראל במשך שנים בדיקות פוליגרף בנושאים ביטחוניים וכן הקים מעבדת פוליגרף במסגרת השוק האזרחי וערך בה בדיקות רבות עד ימיו האחרונים. ישראל נחשב כבודק מקצועי ונאמן לדרכו, תוך הקפדה על יצירת קשר אמפתי עם הנבדק ומתן תחושה נעימה סביבו, כל זאת במשך למעלה מ-35 שנות עבודה. ישראל השאיר אחריו רעיה, 3 בנים ו-11 נכדים.
נזכור אותו כאוהב אדם, חבר טוב ואיש משפחה חם.

 eran gazit

 ערן גזית 

ערן גזית ז"ל כיהן כיו"ר איגוד בודקי הפוליגרף בשנים  2022-2020, לפני כן שימש מזכיר וגזבר האיגוד. משנת 1997 היה חבר איגוד הפוליגרף האמריקאי (APA), איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי (IPEA) ואיגוד הפוליגרף הבריטי והאירופאי (BEPA).

את התשוקה למקצוע ולחקר האמת קיבל בבית מאביו מורדי. כילד ליווה אותו לא פעם לעבודתו במעבדת הפוליגרף במטה הארצי של משטרת ישראל. לאחר שירותו הצבאי השלים תואר ראשון בכלכלה ובמדעי המדינה באוניברסיטה העברית ועבד בתחום לימודיו. תוך כמה שנים הבין שמקומו בפוליגרף, השלים בהצטיינות תואר נוסף בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, ובשנת 1997 השלים גם לימודי פוליגרף ב-MICJ מרילנד, ארצות הברית. בשנת 2006 ערן ייסד עם אביו מורדי את "גזית מכון פוליגרף". בשנים בהן עסק בתחום היה גם מרצה בכיר בבית הספר הבינ"ל לפוליגרף, שימש עד מומחה בבתי המשפט בישראל ופרסם מאמרים פי עטו בכתבי עט שונים. ערן היה איש מקצוע משכמו ומעלה, בעל ערכים, יושרה מקצועית ואישית, אהוב ומוערך.

ערן נפטר במפתיע בגיל 50 במהלך טיול והשאיר אחריו בת ורעייה, הורים, ו-2 אחים.

 ישעיהו (זיגי) הורוביץ

ישעיהו (זיגי) הורוביץ ז"ל (1946-2013)

זיגי נולד ברומניה בשנת  1946 להורים ניצולי שואה. בשנת 1960 עם שחרורו של אביו, אסיר ציון, משנים ארוכות בכלא הרומני, עלתה המשפחה לארץ והשתכנה בראשון לציון. זיגי שירת בחיל התותחנים כקצין קשר ובמילואים כחוקר פוליגרף במצ״ח והשתחרר בדרגת רב סרן. 

לאחר לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן,ֶ הצטרף זיגי בשנת 1969 למשטרת ישראל ולימים שימש כראש מעבדות הפוליגרף של משטרת ישראל במטה הארצי בירושלים. זיגי היה בין המייסדים של איגוד הפוליגרף הישראלי ושימש כיו"ר במשך מספר שנים.

בשנת 1977 פרש זיגי מהמשטרה והקים את מכון הפוליגרף האזרחי הראשון בישראל - י. הורוביץ מכון לאבחון מידע. המכון הפך למרכז מוביל להדרכה והסמכה של בודקי פוליגרף בארץ ובעולם והגשים את החזון של מייסדו: לחנך,ֶ לשתף ולתת. זיגי ניחן ביכולת לחזות מגמות וביקושים עתידיים בשוק. יכולת זאת הומחשה היטב בשנת 1985, כאשר הוא הוביל את מאמץ פיתוחו של שאלון יושרה חדשני, בפורמט ניר ועפרון, למיון מועמדים לעבודה. בהמשך הפך השאלון לאחד ממבדקי היושרה הראשונים בעולם שנערכו באופן מקוון. לימים ייסד את חברת מידות, המתמחה בפיתוח כלים להערכת התנהגויות לא נאותות בעבודה והמשרתת כיום אלפי ארגונים בעשרות מדינות בעולם.  זיגי האמין בלב שלם ביכולתו לעזור להפוך את שוק העבודה למקום טוב יותר עבור מנהלים ועובדים. חזונו, אשר לפיו יש להפוך יושרה לסטנדרט בכל ארגון, לא נותר בגדר סיסמה בלבד – אלא הפך לשליחות של ממשיכי דרכו.

בשנת 2013 זיגי נפטר באופן פתאומי בהיותו בן 66 שנים והשאיר אחריו רעיה, 3 ילדים ו 9 נכדים.  

 מורי

מורי קליינר נולד בשנת 1946, בתם המלחמה, במחנה פליטים בגרמניה לזוג צעיר.

בהיותו בן שנתיים היגרה המשפחה לארה"ב , ניו יורק.  כבר מגיל צעיר הצטיין מורי בלימודיו. הוא למד בתיכון למצוינות, שם פגש את חבריו, לימים חברי תנועת השומר הצעיר. בתנועה נחשף לרעיון הקיבוץ והציונות.

בשנת 1964, בגיל 17, סיים את למודיו בתיכון ושנת לימודים בקולג.

הוא עלה ארצה, הצטרף לקיבוץ ברקאי והקים משפחה  עם ציפי. לאחר חמש שנות חברות בקיבוץ עברה המשפחה לירושלים.

בירושלים סיים מורי תואר ראשון לפסיכולוגיה וביולוגיה ותואר שני בנוירופיזיולוגיה  באוניברסיטה העברית .בשלהי שנות השבעים הצטרף למעבדה לתשאול מדעי במטה הארצי של המשטרה.

כדרכו לחקור, לד והעמיק בספרות המקצועית ובהיותו ראש המעבדה, חלק עם חבריו לעבודה את הידע הרב שצבר.

מורי הדריך וליווה בודקים חדשים ויזם מחקרים רבים. חלק מהמחקרים מצאו דרכם לפרסומים בספרות המקצועית העולמית ושמו היה מוכר בקרב אנשי מחקר הפוליגרף בעולם.

כאשר מדעי המחשב נכנסו לחיינו ורעיון מחשוב הפוליגרף נישמע עדיין  כמדע בדיוני, חתר מורי בהתלהבות ליישום הרעיון ואף יצר קשר אישי עם החברה שפתחה את המכשיר בארהב באותה העת.

 מורי היה חבר באיגוד הפוליגרף האמריקאי, וגם חבר מערכת כתב העת של האיגוד.

משכנוצר צורך, בשלהי המאה ה 20, לאגד ולערוך בספרות המקצועית העולמית את החיבור בין פסיכולוגיה לפיזיולוגיה בתחום הפוליגרף, היה זה אך טבעי שפנו אל מורי שישמש כעורך הספר.

הוא נרתם למשימה ברצון ובשנת 2002 יצא לאור הספר    Handbook of Polygraph Testingo o vrc  בהוצאת Academic Press.

כתב עת זה מוכר כיום כאחד הספרים המוערכים  שנכתבו בעולם הפוליגרף

המאמרים בו נכתבו ע"י מומחים מהשורה הראשונה בעולם ומצוטטים בהרבה כתבי עת מדעיים ובחוגים מקצועיים.

בספר זה, בפרק משלו, שטח את התאוריה הייחודית שלו על הפוליגרף.

עם פרישתו המשיך לערוך בדיקות במעבדה פרטית, התנדב וערך בדיקות עבור הסנגוריה הציבורית והיה חבר באגודה לאיכות השילטון.

בשנת 2006, נפטר מורי והוא בן 56 בלבד

הוא השאיר אחריו אשה 3 ילדים ו 5 נכדים.

אריה הדר זלצילום: זיו קורן

עו"ד אריה הדר

עו"ד אריה הדר היה חוקר אגדי ששבר מרגלים ומחבלים • במשך שנים רבות עמד בראש אגף החקירות של השירות והיה מעורב בכמה מהפרשיות המסעירות בתולדות המדינה • בן 96 במותו.

https://www.yediot.co.il/